pühapäev, 20. veebruar 2011

Vinegrettkaste


Paljudele seostub sõna vinegrett eelkõige idanaabrite köögist pärit äädika-õlise peedi-kartuli salatiga. Olen minagi selle assotsiatsiooni õnge langenud;) Vinegrett prantsuse köögist on õli-äädika kaste salatitele ja liharoogadele lisamiseks. Nii vinegrett salati kui ka -kastme valmistamisel on variatsioone tohutult palju.


Kastme valmistamisel on tähtis meeles pidada suhtarvu 1:3 ehk vahekorda, st 1 sl äädikat 3 sl õli kohta. Kastmeks sobib kõige paremini toasoe külmpressitud õli (oliivõli) ja sidrunimahl või veiniäädikas, aga võib soovi korral kasutada ka õunaäädikat. (Klassikaline Põhja-Prantsusmaa vinegretti just õunaäädika ja pähkliõliga tehaksegi). Lisades väike kogus sinepit ja mett, annab maitset ja kreemisust juurde ning aitab hapukusel tasakaalustuda. Nagu juba öeldud, on variatsioone kastmest mitmeid, võib lisada igasuguseid lisaaineid, nagu sinihallitusjuustu, anšooviseid, vaarikaid, küüslauku või trühvlite (seente) olemasolu korral ka neid. Võib kasutada erinevate maitsetega õli või äädikat, on ju poodides saada nii vaarikaäädikat, kui ka pähkli- ja trühvliõli jne). Kümneid vinegreti retsepte leiab siit ja siit.


Siinkohal pakun välja ühe väga lihtsa vinegrettkastme, millesse on lisatud 1 osa valgeveiniäädikat, 3 osa oliivõli, Dijoni sinepit ja eestimaist mett.

Retsept:
1 sl veiniäädikat
3 sl külmpressitud oliivõli
0,5 tl Dijoni sinepit
0,5 tl mett
Soola, värskelt jahvatatud musta pipart

Kreemise tekstuuri saamiseks tuleb kasutada kindlasti visplit! Vispelda õli, äädikas, sinep ja mesi ühtlaseks kreemiseks kastmeks, maitsesta omale sobivalt.

neljapäev, 10. veebruar 2011

Pohla-martsipani struudel

Möödunud nädalavahetusel käisin poistega kohvikus „Blogi“, see oli kahepäevane projekt, mille jaoks tehti ka kohvikupidajatest tutvustavad videod. (Vahemärkus: olime ühed esimesed külastajad ja tänu sellele ei pidanud me pikkade nägudega tühje lette vaatama, aga ma ei imesta sugugi, kuidas on võimalik, et ühe tunniga müüakse 200 kooki ära. Selgelt oli näha trendi, et kes juba kohapeal kooke maitses, siis ostis ta neid ka kaasa.) Üheks kohvikupidajaks oli blogi "Ise tehtud. Hästi tehtud" perenaine ja videos ta tutvustas oma suurepärast avastust - kirsi-martsipani täidisega struudlit. Olgugi, et olime tol päeval lõunatanud hea ja paremaga, tegin seda sama struudlit ka õhtul kodus. Kirsid asendasin verivorstide tarbeks tehtud pohlamoosiga. Tegin poest ostetud pärmi-lehttainaga, 500 grammisest pakist jäi tainast natuke üle, seega tegin sama täidisega ka mõned rullid.

Retsept:
500 g pärmi-lehttainast
150 g martsipani (mandli)
100 g toasooja võid
0,5 dl suhkrut
2 muna
1 munakollane
2 sl jahu
4 sl pohlamoosi (kodune)
Tuhksuhkrut

Riivi külmkapikülm martsipan jämeda riiviga ja sega toasooja võiga. Lisa suhkur, jahu, lahtiklopitud munad ja kõige lõpus pohlamoos. Pane täidis 20 minutiks külmkappi. Sulanud pärmi-lehttainas rulli suuremaks, aseta küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Pane täidis ühele poolele, jättes äärtest 2 cm vaba ruumi. Pintselda ääred munakollasega ning tõsta tühjaks jäänud tainapool täidisega poolele. Suru servad kokku. Määri ka pealt munakollasega ning torka kahvliga mõned täkked pealmise tainakihi sisse. Küpseta 200 kraadises ajus 15 minutit. Alanda temperatuuri 180 kraadini ning küpseta veel 30-40 minutit, vajadusel kata pealt fooliumiga. (Mina katsin 15 minuti küpsetamise järel fooliumiga). Küpsust kontrolli tiku meetodil, kui täiis ei jää puutiku külge, siis on struudel valmis. Jahuta ja puista üle tuhksuhkruga. Parim on lõigata ja süüa jahtunult.